GFy

Nasze projekty


Potężne bestie władające żywiołami i pomagające bohaterom w walce to klasyka i znak rozpoznawczy serii. W FFVIII występują one w imponującej liczbie, do tego mają istotny związek z fabułą. Każdy z nich jest na swój sposób przydatny, zatem warto przyjrzeć się uważnie każdemu z nich.

W tej części te potężne istoty nazywane są GFami (skrót od Guardian Forces) i oferują postaciom nie tylko korzystanie z ich mocy poprzez przywoływanie ich w walce, ale także wykonywanie jakichkolwiek innych ruchów w trakcie walki poza standardowymi atakami fizycznymi. Bez podłączania żadnego GFa postać nie może nawet używać żadnych przedmiotów podczas walki, jest zdana tylko na atakowanie swoją bronią oraz limity, nietrudno więc zgadnąć, że ukończenie gry bez pomocy tych stworzeń jest ogromnym wyzwaniem, możliwym tylko dla naprawdę wprawionych i cierpliwych graczy. Jeśli zatem ktoś chce sobie znacznie ułatwić życie, powinien skorzystać z pomocy GFów.

Wśród 22 GFów, które mamy przyjemność oglądać podczas gry, można wyróżnić GFy podstawowe, które można fizycznie "mieć" w swoich zasobach i podłączać do postaci, oraz GFy niezależne, których nie da się podpiąć ani tradycyjnie przywołać podczas walki.

GFy podstawowe


Tych pomocników można zdobyć w trakcie rozgrywki i posiadać w swoich zasobach. Aby korzystać z ich pomocy, należy podpiąć je do wybranej postaci. Każdy z nich ma swój zestaw umiejętności, których uczy się, zdobywając punkty AP. Te GFy również awansują na wyższe poziomy, otrzymując punkty EXP. Im więcej używa się danego GFa, tym więcej punktów EXP otrzymuje on w walkach.

GFy tego typu przyzywa się, używając komendy GF podczas walki. Nie zużywa ona żadnych punktów, ale wezwany GF nie pojawia się od razu. Jego imię zastępuje imię przyzywacza i od tej chwili to on przejmuje na siebie obrażenia zadane postaci, dopóki nie naładuje się jego pasek. Kiedy to nastąpi, GF pojawia się na polu walki, wykonując swój atak. Czas przywołania GFa zależy od jego kompatybilności z bohaterem. Każda postać ma początkową wartość kompatybilności z GFami, jednak nie jest to wartość stała. Można na nią wpływać na kilka sposobów. Pierwszym jest częste używanie konkretnego GFa, które umacnia sympatię tego pomocnika do danej postaci, ale jednocześnie zmniejsza jej kompatybilność z innymi GFami. Podobnie jest z używaniem czarów danego żywiołu, które podnosi sympatię GFa odpowiadającego za określony żywioł do postaci używającej tej magii, a obniża kompatybilność z GFem przeciwnego żywiołu. Sposobem na zwiększanie więzi z jednym GFem, nie tracąc przy tym kompatybilności z innymi, jest dawanie postaciom specjalnych przedmiotów podnoszących sympatię tych stworzeń do bohaterów. Przy opisie każdego GFa podane są nazwy przedmiotów, które na niego działają. Warto nadmienić, że istnieje również dość rzadki przedmiot o nazwie LuvLuv GF, który podnosi kompatybilność o 20 ze wszystkimi GFami.

Spora część GFów może nauczyć się zdolności Boost, która pozwala na zwiększenie mocy ich ataku podczas efektownej animacji. Jeśli GF ma wyuczoną tę zdolność, podczas jego ataku należy nacisnąć przycisk Select (na klawiaturze F) i obserwować ikonę białej łapki. Jeśli na ekranie widnieje sama łapka, należy szybko wciskać kwadrat (na klawiaturze A) i przestawać, gdy łapka jest przekreślona na czerwono (pomyłka cofnie wybitą liczbę na bazowy poziom). Maksymalna liczba możliwa do uzyskania w ten sposób to 250.

Poniżej dokładna lista wszystkich GFów podstawowych z odnośnikami do ich opisów.

       

       

       

       

       

   

GFy niezależne


To mniejsza grupa tych cennych pomocników. GFów tego typu nie da się literalnie mieć w swojej drużynie ani podłączać ich do postaci. Rządzą się one własnymi prawami, niektóre przychodzą po użyciu specjalnych przedmiotów, inne same decydują, kiedy zechcą wspomóc drużynę w walce. W ich przypadku duże znaczenie ma parametr Luck postaci, który może znacznie zwiększyć częstotliwość pojawiania się pomocy.

Mamy możliwość spotkać sześć takich stworzeń, dokładna lista poniżej.

       

       


Donacja Discord
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kto jest online

Odwiedza nas 210 gości oraz 0 użytkowników.