Forum

Nasze projekty

Kaszalociki po góralsku

• Em
  • Em Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Shiva
  • Shiva
  • Are you sure you want to exist?
Więcej
2016/05/08 20:52 #10798 przez Em
Użytkownik Em stworzył temat: Kaszalociki po góralsku
To może ja zacznę przepisem na kotlety z kaszy gryczanej, wzbogacone o tatrzański posmak. Jest to danie wegetariańskie, zdecydowanie nie dietetyczne i w sumie nie takie tanie, bo dobra bryndza kosztuje. Ale za to można się tym najeść i łatwo natrzaskać ich na dużą grupę ludzi :) Publikowałam ten przepis kiedyś na blogu, ale blog umarł, a tutaj może się komuś przyda.

Składniki (na 14 sztuk):

400 g kaszy gryczanej
1 cebula
250 g bryndzy
150 g oscypka lub sera wędzonego
pęczek oregano
4 jajka
bułka tarta
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki pieprzu
3 łyżeczki pieprzu ziołowego
3 łyżeczki słodkiej papryki
2 łyżeczki lubczyku
2 łyżeczki ziół prowansalskich
3 łyżeczki kminu rzymskiego (opcjonalnie, bo nie wszędzie da się go kupić, a ja cierpię na przypadłość marynarza, który sypie kmin rzymski do konfitury i zupy mlecznej. Śmiem twierdzić, że tutaj jednak pasuje)
3 łyżeczki mielonej kolendry (jw.)

1. Kaszę ugotować na miękko, ma być ciapowata. Mniej więcej 25 minut powinno wystarczyć.

2. Cebulę posiekać i przyrumienić na patelni.

3. Ugotowaną kaszę ostudzić i wsypać do dużego garnka (naprawdę dużego, żeby nie wypaćkać wszystkiego na zewnątrz), w którym będziemy wyrabiać masę kotletową.

4. Do kaszy dodać wszystkie pozostałe składniki: podsmażoną cebulę, bryndzę, starty na drobno oscypek, posiekane oregano, jajka, przyprawy i na tyle bułki, by to wszystko ładnie się ze sobą połączyło.

5. Ugnieść wszystko na gładką masę (bryndza sprawia, że wszystko idealnie się ze sobą lepi; uważam, że przemysł budowlany stanowczo powinien rozważyć wykorzystanie bryndzy w branży cementowej) i formować kotlety, obtaczając je lekko w bułce. Z powyższych składników powinno wyjść ich około 14.

6. Smażyć na rozgrzanym oleju na rumiano. Można podawać z ulubioną sałatką albo warzywami na parze; u nas jak zwykle z raitą ze świeżego ogórka z miętą. Węgla nie trzeba, bo kasza ;)
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Donacja Discord