Forum

Nasze projekty

Kolejna teoria o FF8

Więcej
2010/02/24 17:06 #4827 przez Kriman
Użytkownik Kriman stworzył temat: Kolejna teoria o FF8
Dłuższą chwilę nie zaglądałem tutaj i nie wiem, czy było to tutaj już poruszane, ale natrafiłem na stronę z kolejną teorią dotyczącą FF8.

squallsdead.com/
(po angielsku, nie czuję się na siłach, aby to przetłumaczyć)

W wielkim skrócie: Squall zostaje ugodzony zaklęciem Edei pod koniec CD1; wszystko, co dzieje się od tego momentu aż do jego śmierci ukazanej w końcowym filmie (04:24 - po tym, jak hełm skafandra kosmicznego, w który ubrana jest Rinoa, pęka), to przebłysk myśli Squalla tuż przed śmiercią.

Jak dla mnie, trochę to naciągane, chociaż niektóre argumenty są niezłe. Sami autorzy przyznają, że nie mają wystarczających dowodów, aby jednoznacznie stwierdzić, że teoria jest prawdziwa. Nie rozpiszę się bardziej na ten temat, bo dawno temu grałem w FF8, więc nie pamiętam szczegółów fabuły.

A co wy myślicie o tej teorii?

PS.

Czy tylko mnie ten obrazek przyprawia o dreszcze? (film końcowy, 04:22)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/02/24 22:08 #4828 przez Siano
Użytkownik Siano odpisał na temat: Kolejna teoria o FF8
Wiele sprzeciwów mi się tłoczy na usta, ale nie wiem od którego zacząć. Może zacznę od tego, iż w takim razie Rinoa w końcowym filmiku całuje się z duchem (w Balamb Garden, przy napisach)

Przyznam, nie rozumiem tego miejsca: "wszystko, co dzieje się od tego momentu aż do jego śmierci ukazanej w końcowym filmie (04:24 - po tym, jak hełm skafandra kosmicznego, w który ubrana jest Rinoa, pęka)"

Śmierć Squalla ukazana w końcowym filmie, gdy hełm pęka Rinoi?(W ogóle tak się odmienia to imię? ;p) Nie do końca rozumiem.

Kolejna (i ostatnia) sprawa jest taka, że skoro od końcówki CD1 aż do filmiku końcowego to tylko przebłysk przed śmiercią, to .... Squall musiał długo umierać ;p.

I odniósłbym się do jeszcze jednej rzeczy, ale jej nie zrozumiałem, więc się błaźnić nie będę ;)

W małym miasteczku zatrzymał się zespół RETHORN. Pierwszego wieczoru muzycy wypili cały zapas alkoholu, zgwałcili miejscowe kobiety i pobili mężczyzn. Drugiego dnia zrujnowali karczmarza, zgwałcili mężczyzn i pobili kobiety. Trzeciej nocy złupili wszystkich "samogonszczikow" i poszli do...

Więcej
2010/02/25 01:29 #4829 przez Kriman
Użytkownik Kriman odpisał na temat: Kolejna teoria o FF8

Przyznam, nie rozumiem tego miejsca: "wszystko, co dzieje się od tego momentu aż do jego śmierci ukazanej w końcowym filmie (04:24 - po tym, jak hełm skafandra kosmicznego, w który ubrana jest Rinoa, pęka)"

Śmierć Squalla ukazana w końcowym filmie, gdy hełm pęka Rinoi?(W ogóle tak się odmienia to imię? ;p) Nie do końca rozumiem.

Być może niewłaściwie to sformułowałem albo Ty zwyczajnie nie zrozumiałeś: fragment umieszczony w nawiasie ma za zadanie dokładnie określić, kiedy wg autorów teorii Squall naprawdę umiera. 04:24 to czas filmu (jakby ktoś oglądał film na np. youtube), a po myślniku podałem, po jakim innym zdarzeniu ma to miejsce (osoba oglądająca film z poziomu gry raczej nie będzie odmierzać czasu).

Kolejna (i ostatnia) sprawa jest taka, że skoro od końcówki CD1 aż do filmiku końcowego to tylko przebłysk przed śmiercią, to .... Squall musiał długo umierać ;p.

Tutaj mogłem zawinić z powodu niewłaściwego przekładu z angielskiego (może Colly mógłby to lepiej przetłumaczyć?). W tekście jest użyte "dream" (dosł. sen, marzenie), które jest zdefiniowane jako
'extension of the “your life flashes before your eyes” concept'
(stąd wziąłem "przebłysk myśli Squalla tuż przed śmiercią"). Co do długości umierania:
"The entire dream takes only a matter of seconds, but for Squall is passes in real time.",
co mniej więcej oznacza, że ów "dream" w rzeczywistości (z punktu widzenia otoczenia Squalla) trwa kilka sekund, natomiast z punktu widzenia samego Squalla trwa tyle, ile trwałyby przedstawione wydarzenia w rzeczywistości (chyba zamieszałem, co?).
Podsumowując, Squall umarł niedługo po trafieniu zaklęciem.

Więcej
2010/02/25 09:45 #4830 przez Em
Użytkownik Em odpisał na temat: Kolejna teoria o FF8
Ale w tym ostatnim filmie Squall leży na jakimś białym polu, a nie w Deling.

Cóż, jak dla mnie teoria bardzo zakręcona i jeszcze głupsza niż ta, którą wymyślił Colly (przepraszam, kochanie :P). No bo jaki byłby sens grać i udoskonalać postać, która już nie żyje? Rozumiem, że przed śmiercią mogłaby mu się ukazać Rinoa, Seifer czy ktokolwiek, ale na kompletne szczegóły typu bieganie po Ogrodzie Balamb czy latanie Ragnarokiem nie byłoby tam miejsca. Nie przekonuje mnie również argument, że cały romans z Rinoą to wymysł samego Squalla, bo Rinoa na pierwszej płycie latała za Seiferem, a potem się jej nagle odmieniło. To może co najwyżej świadczyć, że kobieta zmienną jest :P

Mimo wszystko jednak temat ciekawy i dość obszernie zaprezentowany. Obrazek Squalla z dziurą w głowie przerażający, brr :P

• Pleiades
  • Pleiades Avatar
  • Wylogowany
  • Rubismok
  • Rubismok
  • Sorceress of Inner World
Więcej
2010/02/26 10:33 #4831 przez Pleiades
Użytkownik Pleiades odpisał na temat: Kolejna teoria o FF8
Heheh, ja juz podobną teorię czytałam chyba z dobre 5 lat temu :) Ale tam było, że Squall niby umarł podczas kompresji czasu i nie powrócił żywy po walce z Ultimecją...
Dla mnie to jest tak bezsensowne, że aż szkoda gadać, wymyślanie na siłę, i tyle ;)
A tym bardziej w tym wydaniu. Czyli co, sugeruje nam się, że przez 3 dyski z grą kierowaliśmy poczynaniami człowieka na skraju śmierci, któremu wszystko się "wydawało"? Może takie rzeczy są możliwe w rzeczywistości, ale nie w grze. To tylko gra, gra która ma zapewnic rozrywkę, a nie dołowac gracza już od 1 CD..

No i poza tym nie rozumiem, co do tego mają Moomby. Stworzenia fantastyczne, ot co...
To inny świat, świat fantasy, remember?
A zresztą... Squall pod koniec 1 CD nie został śmiertelnie ranny, takie coś idzie uleczyć, zwłaszcza Curagami ;P Ergo: przeżył, bo miał się stać obiektem przesłuchań :P

Sorceress Pleiades, Sorceress Knight, koty, 2 książątka i mała czarownica

Więcej
2011/01/11 21:46 #5653 przez shizonek
Użytkownik shizonek odpisał na temat: Kolejna teoria o FF8

Emoonia napisał: No bo jaki byłby sens grać i udoskonalać postać, która już nie żyje?

Np. Aurona? :evil:

Ale zgadzam się, teoria jest głupia. Wiem, że fabuły "fajnali" są bogate, ale doszukiwanie się cudów na kiju w każdym szczególe jest nienormalne. Akurat ósemka ma dosyć poczciwą i zrozumiałą treść, bardzo fajnie, filmowo skonstruowaną i z dobrą narracją. Nie wydaje mi się, żeby tu było jakieś pole do domysłów i niejasności. Przyznaję jednak, że już lata całe nie grałam w tę część (mimo to dobrze ją pamiętam).

Nie przejmuj się autorytetami. Zawsze znajdą się autorytety głoszące coś przeciwnego.

Więcej
2011/01/11 22:04 #5654 przez Em

Akurat ósemka ma dosyć poczciwą i zrozumiałą treść

No nie do końca, Ultimecja wyskakująca jak pajac z pudełka jest dość mało wiarygodną postacią. Właściwie nic nie wiemy ani o niej samej, ani o jej motywacji. Dlatego teorię o tym, że to Rinoa, wciąż podtrzymuję i uważam, że bez tego ta gra ma niewiele sensu (a i z samej Rinoi nie za wiele jest pożytku :P). Pole do domysłów jest spore, chociaż nie wiem, ile w tym świadomej gry Square, a ile jest wynikiem niedbałości i pośpiechu. Jedno jest pewne - wszystkiego się nigdy nie dowiemy, bo producentom takie gdybanie po latach jest jak najbardziej na rękę :P

A dziesiątka to w ogóle pochód żywych trupów był :D

Więcej
2011/01/11 22:12 #5655 przez shizonek
Hihi, a najzabawniejsze, że najlepsza postać w FF10 jest właśnie.. martwa. Mam na myśli Aurona. Dla mnie to jedyny udany bohater tej gry (głupkowaty Tidus i Wakka działali mi na nerwy, podobnie jak irytująca Yuna I'm Sorry, bezużyteczny Kimahri i taka se Lulu). No ale tak bywa.. :P

Nie przejmuj się autorytetami. Zawsze znajdą się autorytety głoszące coś przeciwnego.

Więcej
2011/01/11 22:20 #5656 przez Em

taka se Lulu

Jak to "taka se"? Toż to najseksowniejsza babka w fajnalowym universum :P

Więcej
2011/01/11 22:50 #5657 przez shizonek
Hmm.. wstrzymuję się od głosu, trudno mi w sumie oceniać kobiece bohaterki pod tym kątem. To stosowniejsze zadanie dla graczy-facetów. :evil: Dla mnie Lulu to takie pójście na łatwiznę: "ubierzmy panienkę w czarne skóry, a gracze będą się ślinić". Ale co kto lubi. :P
Jakby się dobrze przyjrzeć, to w fajnalach przewija się swoisty zestaw archetypów - mamy zwykle następujące role: silnego, milczącego - no, przeważnie - twardziela (Auron, Squall, Lightning), rozchichotaną, infantylną nastolatkę (Selphie, Rikku, Vanille), narwańca (Barret, Wakka), wrażliwe i delikatne panienki (Rinoa, Aeris, Yuna!), kobiece uatrakcyjniacze (Lulu, Fang) plus różne 'dziwadła' dla urozmaicenia drużyny (Kimahri, Cait Sith, Red XIII). Mniej lub bardziej podobny zestaw powtarza się w kolejnych FF. Nie chcę przez to powiedzieć, że square'owi bohaterowie są płascy i powtarzalni, ale dobrze jest zdawać sobie sprawę z istnienia pewnych schematów.

P.S. Nie znam wszystkich części FF, więc pewnie ten zestawik można pięknie uzupełnić postaciami z pozostałych gier.

Donacja Discord