300 stron poradnika już za nami, zatem czas na kolejne kontrolne 3 strony. Działy w całości już gotowe to: opis przejścia, postacie, GFy, lokacje oraz chocobo. Obecnie pracujemy nad bestiariuszem oraz zadaniami pobocznymi. Większość jest już zatem gotowa, chociaż wciąż nie wiemy, w ilu stronach zamknie się cały projekt. Zaktualizowaliśmy tę liczbę do 400, prawdopodobnie jednak będzie ona jeszcze wyższa.

Poniżej prezentujemy trzy kolejne przykładowe strony:

alt alt alt

Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszamy na forum do nowopowstałego wątku. Jeśli macie jakieś sugestie, uwagi bądź pomysły, nie wahajcie się o nich napisać. Będziemy tam także na bieżąco informować o postępach w pracy nad poradnikiem.
Pleiades Avatar
Pleiades odpowiedział w temacie: #6786 2011/06/17 18:55
Dobra, wszystko już wiem i sorry za zamieszanie. Wasze wyjaśnienia w pełni mi wystarczają :blush:

Co do baby na studiach, to pewnie i bym mogła się wykłócać, ale jako studentka byłam raczej bardzo ugodowa i podporządkowana i nigdy nie umiałam walczyć o swoje, natomiast doktoranci o wybujałym ego potrafili skutecznie tłamsić uczniów, bo chyba myśleli, że jak magisterkę napisali to mogą pozjadać wszystkie rozumy XD
Robin Avatar
Robin odpowiedział w temacie: #6784 2011/06/17 13:02
Najlepszym programem do tego jest InDesign, czyli program stricte do składu. Dałoby się strony, które robi Emoonia, tam zaimportować i tekst robić w nim, ale to by zajęło dużo więcej czasu i dużo więcej babrania się w bebechach, a i tak w większości miejsc tekst pozostałby niejustowany. Poradnik jest, ze względu na ilość grafik, robiony w Fotoszopie.
"Chorągiewka" pozostanie, ale nie będzie w niej wielkich dziur, wyrw, itp., zazwyczaj będzie wszystko dobrze i w miarę równo podzielone.

Akurat poradnik jest pełen grafik i składa się to całkiem inaczej, niż beletrystykę czy gazetę, gdzie jest po prostu lity tekst i sobie można dzielić i justować w łamie.
Tutaj dzielenie wyrazów nie zawsze pasuje do aktualnego tekstu, a byle gdzie dzielić nie będziemy, bo może i zasady są w tym względzie dość luźne, to jednak dzielić trzeba tak, by czytelnik nie musiał się wracać.
Justowanie na siłę sensu nie ma, bo czytanie tekstu, w którym co chwilę znacznie zmienia się odległość między wyrazami (czyli po prostu dziurawego tekstu) bardzo męczy oczy, a poradnik ma być przede wszystkim praktyczny :)

Okej, no to zróbcie tak, jak Wam pasuje. Ja jestem trochę uczulona na justowanie, bo mam "postudyjną traumę"... Napisałam raz referat na weterynarię (o chorobach kotów, profilaktyce i leczeniu), z prezentacją na rzutniku, wszystko cacy, a baba przyczepiła mi się do tego, że nie miałam tekstu wyjustowanego i mi obniżyła ocenę :( :P

<technik poligraf mode: on>
Ja bym się z taką babą kłócił i pokazał jej polskie normy w tym względzie. :P Justowanie na siłę to taka sama głupia moda, jak dwa wykrzykniki czy znaki zapytania (o obniżaniu oceny z przedmiotu całkowicie nieskorelowanego z poligrafią, to już nie wspomnę. Zresztą, gdyby to był przedmiot poligraficzny, to byś na 100% nie miała obniżonej oceny, bo oceniałby to ktoś, kto się zna). Ot, używajmy, bo Word tak "umi". W tekstach, gdzie nie ma litego tekstu i przy justowaniu by trzeba było dużo dzielić (a istnieją ograniczenia polskich norm w tym względzie), generalnie odradza się justowanie, bo u czytelnika mogą pojawić się trzy syndromy:
1. Czytanie drugi raz tej samej linijki tekstu w danym "bloku" - wkurzające okropnie, a trzeba na to uważać zwłaszcza przy produkcjach większych niż A5.
2. "Nudna ta książka, jak cholera". Serio, różne eksperymenty wykazały, że szarość tekstu wpływa na odbiór merytoryczny treści. Jak są dziury, itp., książkę źle się czyta; jak jest w miarę "szaro" na stronie przy zmrużeniu oczu, to jest ok.
3. "Czerwona skała mówi wściekle: Tutaj nie ma skarbu!". Czyli chodzi o szukanie informacji w tekście; w wyjustowanym krótkim tekście paradoksalnie trudniej jest coś znaleźć. O r o z s t r z e l e n i u liter czy TEKSTACH PISANYCH WERSALIKAMI, to już nie wspomnę ;)
<technik poligraf mode: off>
Chcemy, żeby z poradnika się dało korzystać, a nie tylko żeby ładnie wyglądał ;) Podam przykład: Co z tego, że bradygamesowy poradnik do FFXII jest ładnie zrobiony, jak w wielu miejscach wprost nie da się z niego normalnie korzystać, bo np. opis huntów jest ciemnobrązowym, małym, wąskim fontem na bordowym tle :P Gościa, który ten układ wymyślił, powiesiłbym za jaja. :P
shizonek Avatar
shizonek odpowiedział w temacie: #6783 2011/06/17 11:47
Justowanie jest dobre, kiedy tekst jest stosunkowo długi - mam na myśli, że zajmuje na szerokość np. całą (albo większość) stronę A4. Ale jeśli idzie w bloku o szerokości paru centymetrów, albo są to "podpisy pod obrazkami", to justowanie chyba nie ma większego sensu, bo nawet najlepszy program nie zaklei ziejącej dziury między ...dwoma dłuższymi wyrazami. :silly:
Co do składania, to nieźle się to robi w Corelu, który - owszem, ma swoje wady, ale przy odrobinie cierpliwości da się go kopnąć w tyłek i zmusić do współpracy (choć do dziś niemile wspominam wypunktowanie w katalogu, który musiałam przygotowywać do druku... o_O)
Pleiades Avatar
Pleiades odpowiedział w temacie: #6780 2011/06/17 07:11

Emoonia napisał: Dobra, nie powiem, w jakim programie ja to robię, bo mnie zabijesz śmiechem :P


A czemu mam się śmiać? :P Przykładowo, znam osoby, które rysują w windowsowym paincie i to jeszcze za pomocą myszki - i wychodzi im to świetnie :> Więc oprogramowanie nie jest ważne :} Sam układ i kolorystyka tego Waszego poradnika jest bardzo profesjonalna i naprawdę wygląda to super.

Emoonia napisał: Pozostaję jednak przy swoim zdaniu, że wyjustowany tekst gorzej mi się czyta. (...)Myślę, że to kwestia preferencji.


Okej, no to zróbcie tak, jak Wam pasuje. Ja jestem trochę uczulona na justowanie, bo mam "postudyjną traumę"... Napisałam raz referat na weterynarię (o chorobach kotów, profilaktyce i leczeniu), z prezentacją na rzutniku, wszystko cacy, a baba przyczepiła mi się do tego, że nie miałam tekstu wyjustowanego i mi obniżyła ocenę :( :P

Zresztą co ja się Was czepiam... Sięgnęłam właśnie po oficjalny poradnik Piggyback do FF8, a tam połowa tekstów wyjustowana, połowa (np. bestiariusz) nie... Istny chaos :P Nauczyli się porządnie formatować tekst dopiero w poradniku do FF13 i AC Brotherhood :D

Emoonia napisał: Podczas korekty będziemy jeszcze raz dokładnie się przyglądać akapitom i może uda nam się lepiej dopasować do nich tekst.


Może w tych linijkach, które są wyraźnie krótsze, dzielić wyrazy? Albo dodać gdzieś dodatkową spację? Albo nie wiem... Jakoś to sobie dopasujecie :)
Em Avatar
Em odpowiedział w temacie: #6778 2011/06/17 06:35
Dobra, nie powiem, w jakim programie ja to robię, bo mnie zabijesz śmiechem :P Pozostaję jednak przy swoim zdaniu, że wyjustowany tekst gorzej mi się czyta. Naprawdę. Jeśli mam prosty blok tekstu, to ciężej mi się na nim skupić, a jeśli coś mnie oderwie od czytania, to łatwiej mi zapamiętać, w którym miejscu byłam, jeżeli tekst jest jakoś urozmaicony, a linijki się od siebie różnią. Myślę, że to kwestia preferencji.

Podczas korekty będziemy jeszcze raz dokładnie się przyglądać akapitom i może uda nam się lepiej dopasować do nich tekst.
Pleiades Avatar
Pleiades odpowiedział w temacie: #6777 2011/06/17 06:28
Hmm, rozumiem problem. A nie macie jakiegoś lepszego edytora tekstu, narzedzia redaktorskiego, który by to justowanie inaczej rozwiązało? MS Word na przykłąd robi to ohydnie (tak jak pisałaś, nierówne przerwy między wyrazami), ale np. jak otworzysz dowolną gazetę, czasopismo, to widać tam, że program justujący dodaje przerwy pomiędzy l i t e r k a m i - i to optycznie wygląda o wiele lepiej, bo na całej linijce tekstu tych większych odstępów o parę pikseli nie zauważysz. Przyjrzyj się czasopismom, no i może coś takiego spróbujecie zastosować, jeśli się uda?
Em Avatar
Em odpowiedział w temacie: #6776 2011/06/17 06:14
Nie ma czego się wstydzić, po to jest ten temat :) Ale justowania nie będzie, na samym początku podjęliśmy taką decyzję. Naszym zdaniem zdecydowanie lepiej wygląda taka harmonijka niż nierówne odstępy między wyrazami. Do wygodnego czytania justowanie nie jest potrzebne, a tak to ma się dylemat, czy zostawić nieregularne odstępy, czy też dzielić co drugi wyraz. Naszym zdaniem tak jest po prostu praktyczniej. Choć jeśli ktoś jest estetą, to być może w jakiś sposób może mu to przeszkadzać. No cóż, mam nadzieję, że nikomu nie odbierze to przyjemności z czytania.
Pleiades Avatar
Pleiades odpowiedział w temacie: #6775 2011/06/17 05:49
Jedna mała uwaga, którą miałam napisać już dawno temu, ale się wstydziłam :blush:
Powinniście justować tekst. Bo niezbyt ładnie wygląda ten poszarpany prawy brzeg wszystkich kolumien...

Przepraszam, musiałam napisać.... :(
Kaoris Avatar
Kaoris odpowiedział w temacie: #6774 2011/06/16 20:06
Interesująco wyglądają te strony. Napewno przyłączę się do zakupu tego kompedium ^^