Forum

Nasze projekty

Zack i Cloud: Herosi Olimpu

• Noel Kreiss
  • Noel Kreiss Avatar Autor
  • Wylogowany
  • MOG
  • MOG
  • Ludzie są źli, kupo!
Więcej
2013/11/05 16:43 - 2013/11/05 16:48 #10042 przez Noel Kreiss
Noel Kreiss stworzył temat: Zack i Cloud: Herosi Olimpu
Przez ostatni tydzień, czy też dwa, pisałem tak zwany 'jednostrzał' o Zacku i Cloudzie, inspirowany tymże obrazkiem. Mam nadzieję, że nie łamie regulaminu Ogrodu, jest zgodny z ustaleniami Komisji Macierewicza i spełnia wszystkie unijne formy. :P

Uwaga: Spoiler! [ Kliknij, aby rozwinąć ]

Mówcie mi "Wikipedya." :P
Ostatnio zmieniany: 2013/11/05 16:48 przez Noel Kreiss.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/11/06 11:52 #10044 przez shizonek
shizonek odpowiedział w temacie: Odp: Zack i Cloud: Herosi Olimpu
Mam nadzieję, że nie pogniewasz się, iż wtrącę swoje 3 gil;)

Nie bardzo załapałam, o co chodzi z tymi Tebami, Herkulesem, Koloseum i tak dalej. Znam Siódemkę i CC, ale jako żywo nie przypominam sobie, by Zack i Cloud zasuwali po takich lokacjach. Co prawda nie uważam, by fanfik musiał zawierać opis miasta, w jakim rozgrywa się akcja (tzn. można opisać, ale nie trzeba), ale tu trochę mnie 'skonfuzjowało'. Jeśli historyjka jest, dajmy na to, o Squallu, to opis, czym jest Ogród, jest zbędny. Czytający i tak wie, o co chodzi, zna realia. Ale jeśli zdecydujesz się wysłać Squalla do Besaid, to wypadałoby wyjaśnić, co to za miejsce - nie każdy fan Ósemki zna Dziesiątkę. Tu wyczuwam jakiegoś crossovera, o którym nie mam pojęcia. Bo nie sądzę, by to były TE Teby;P No i trochę nie bardzo wiem, o co chodzi - czemu Zack i Cloud są w takim miejscu (oprócz ogólnikowej chęci zostania bohaterem)?

Odniosłam wrażenie, jakoby Zack był młodszy od Clouda (a w każdym razie mniej doświadczony bojowo). Jako że jest dokładnie na odwrót, to znowu mnie skonfuzjowałeś. Jakieś zawirowania czasowe? o_O

Ja Clouda i Zacka widzę całkiem inaczej. Zack do pewnego stopnia wyszedł Ci dobrze (zważywszy, że w ogóle nie znasz tej postaci!), szczególnie jego nieudolność jako podrywacza. :P Natomiast brakuje mi u niego więcej ogólnej pewności siebie, zuchwałości. Nie widzę też za bardzo tej sytuacji z knajpy. Zack był bardzo miły i wątpię, by obdarzył kelnerkę epitetem, nawet gdyby wylała mu na głowę garnek zupy (jest kilka postaci, które bez wahania by to zrobiły, w sensie 'epitetu', ale akurat nie Zack:). Cloud jest znowuż stanowczo zbyt twardy, a to przecie miękka klucha. Jednakże to Emoonia jest fachowcem od siódemkowego uniwersum, a nie ja, więc nie bierz zbyt poważnie mojego ględzenia. Poza tym każdy ma prawo do takiego a nie innego odbierania danego bohatera.

Zdarzyło Ci się kilka potknięć językowych, ale bardzo drobnych. Robisz duże postępy w tej dziedzinie.

Podobają mi się delikatnie zaznaczone cechy postaci: Phil nie umiejący liczyć słów;) i przytyki - Cloud mówiący do Zacka 'kurczaku', gdy powinno być na odwrót.

Opowiadanie bajki na dobranoc... xD Od razu mi się coś przypomniało, hyhy. xD
Sama bajka o Rosie i Cecilu była zabawna, bardziej jednak śmieszyło mnie dopytywanie się Clouda o szczegóły (Czemu ona sama mieszkała?) - szkoda, że nie było tego więcej, scena zyskałaby na humorze.

Użyłeś narracji pierwszoosobowej, to ciekawe. Nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się samej pisać w tym "stylu". Zwykle większość opowiadań jest w 3 osobie - chyba tak łatwiej się pisze i jest się mniej ograniczonym. Trudno było, z ciekawości pisarskiej pytam?;)

Podsumowując: technicznie zaliczyłeś kilka level upów jako fanfikowy pisarz. Coraz lepiej Ci idzie ta robota. Nie ma nic gorszego, niż zastój. Ja sama, jak czytam teraz swoje pierwsze fanfiki, to mam chęć je skasować albo przerobić.;)
Nieźle radzisz sobie z dialogami, ciut gorzej z konsekwentnym trzymaniem się profilów osobowościowych swoich bohaterów. Masz ciekawe pomysły.
Fajne, tak w ogóle. To o czym będzie następne opowiadanie? :)

Nie przejmuj się autorytetami. Zawsze znajdą się autorytety głoszące coś przeciwnego.

Więcej
2013/11/06 12:27 #10045 przez Em
Em odpowiedział w temacie: Odp: Zack i Cloud: Herosi Olimpu
Wydaje mi się, że Noel odwołał się tutaj do Kingdom Hearts. Wprawdzie nie grałam w to nigdy, ale Robin grał i pamiętam, że był tam jakiś Herkules, kojarzę też jakąś antyczną lokację i Koloseum. Bardzo możliwe, że ten wątek jest zaczerpnięty właśnie stamtąd. To samo tyczy się Clouda, który w KH występuje jako jeden z dodatkowych bossów i jest postacią diametralnie inną niż w oryginale. KH to w ogóle strasznie dziwna mieszanka, w której spotyka się bohaterów różnych FFów, spełniających zupełnie inne role niż ich pierwowzory. Z tego, co pamiętam, w pierwszym KH Selphie, Wakka i Tidus byli zgrają dzieciaków biegających po plaży i okładających się drewnianymi mieczami i skakankami, natomiast Squall był dorosłym facetem w zupełnie innej lokacji. Ot, całkowity miszmasz i groch z kapustą ;) Toteż co do wieku bohaterów zupełnie bym się nie czepiała.

Z charakteru Zack wyszedł Ci naprawdę nieźle :) Wprawdzie na osiemnastolatka wydaje mi się trochę zbyt dziecinny - w CC miał tylko 16 lat, a zachowywał się dojrzalej. Ale możliwe, że w KH jest inaczej :P Zastanawiam się tylko, co Ci zrobiła biedna Yuffie, że się tak czepiasz jej oraz jej szczegółów anatomicznych? Naprawdę nie każda bohaterka musi być chodzącą fontanną seksapilu. Wydaje mi się też, że Zack nie oceniałby jej w tak bezpośredni i chamski sposób.

Mała uwaga techniczna co do zdania: " Rozglądając się po lokalu, zauważyłem jakąś brunetkę w kuchni ubraną w jakichś ohydny odcień różu" - jeśli miałeś na myśli Aeris, to jest ona szatynką (brązowe włosy, nie czarne).

Przeokropnie podobała mi się piosenka o kozie, szczególnie z wtrętami Zacka :) I w ogóle pomysł randki między tymi dwoma jest fajny, szczególnie, że żadne z nich nie jest pewne sensu tego spotkania ;) Wiem, że to jednostrzał i pewnie lepiej to zakończyć w tym momencie, ale końcówka sugeruje, że coś jeszcze mogłoby się tam pojawić... może jakiś mały epilog?

Tak poza tym to jestem pod wrażeniem zarówno treści, jak i formy. Widać, że się przyłożyłeś i pilnowałeś, żeby tekst był zrozumiały i poprawnie napisany. Są nawet pełne pauzy zamiast dywizów, wow ;) Wydaje mi się, że przy takim stylu powinieneś pozostać, jeśli będziesz pisać kolejne fanfiki, bo dialogi najwyraźniej wychodzą Ci lepiej niż opisy. Jak dla mnie jest to duży krok naprzód od tego fika o Lightning i Fang, który popełniłeś wieki temu :P Tak trzymaj :)

A skoro już mowa o następnych fanfikach, to może czas na jakiś kolejny wywiad?...

Więcej
2013/11/06 13:08 - 2013/11/06 16:35 #10046 przez shizonek

Emoonia napisał: Toteż co do wieku bohaterów zupełnie bym się nie czepiała.

Dobra, na KH w ogóle się nie znam, więc niech będzie. Ale mogłeś chociaż gdzieś zaznaczyć, że to na podstawie tej gry, bo skoro tak, to nie bardzo mam się jak odnieść do całości.

Emoonia napisał: jeśli miałeś na myśli Aeris, to jest ona szatynką (brązowe włosy, nie czarne).

Iii tam, Noel widzę, reprezentuje tę samą prostą szkołę, co ja. Jak ktoś nie jest blondynem, to jest brunetem i koniec. Piąteczka, Noel! :D

Nie przejmuj się autorytetami. Zawsze znajdą się autorytety głoszące coś przeciwnego.
Ostatnio zmieniany: 2013/11/06 16:35 przez shizonek. Powód: ;P

• Noel Kreiss
  • Wylogowany
  • MOG
  • MOG
  • Ludzie są źli, kupo!
Więcej
2013/11/06 16:12 #10047 przez Noel Kreiss
Noel Kreiss odpowiedział w temacie: Odp: Zack i Cloud: Herosi Olimpu
Dziękuję Em za sprostowanie, że akcja fika dzieje się w rzeczywistości Kingdom Hearts, ale wydawało mi się, że już sam zlinkowany obrazek to sugerował.

Co do Yuffie, to chciałem jej się odbić za Siódemkową zwinkę materii.

Em, ta piosenka o kozie to jest autentyk: to samo śpiewa Megara w Herkulesie. Poza tym, jest kilka aluzji do tego filmu w tym fiku.

A te dywizy to sobie upatrzyłem w symbolach w Writerze LibreOffice i używałem dziwnego skrótu klawiszowego do ich wstawiania.

Nie, nie chcę epilogu pisać, bo by się skończyło na kolejnym niedokończonym opowiadaniu.

A co Ci się tak nie podobało w tym fiku FLightxHope, Em?

Wywiad? Nie wiem. Może z Kują? :P

Więcej
2013/11/06 16:28 #10049 przez Em
Em odpowiedział w temacie: Odp: Zack i Cloud: Herosi Olimpu

Noel Kreiss napisał: A co Ci się tak nie podobało w tym fiku FLightxHope, Em?

Nie wiem, czy to był LightXHope, czy może LightXFang, w każdym razie był znacznie gorzej napisany, tj. mniej starannie i ogólnie miało się wrażenie, że jego fabuła nie została gruntownie przemyślana. Tutaj jest zupełnie inaczej, widać plan i szlifowanie. Będą z Ciebie ludzie ;)

Noel Kreiss napisał: A te dywizy to sobie upatrzyłem w symbolach w Writerze LibreOffice i używałem dziwnego skrótu klawiszowego do ich wstawiania.

Dywiz to właśnie ta krótka kreska - zwykle używana we wszelkich tekstach pisanych w internecie (także ze względu na możliwość wywalenia się skryptu strony). Myślnik, m-dash, czy po prostu pełna pauza (—) to poprawny znak w języku polskim i możliwe, że używałeś do niego skrótu Alt+0151 na klawiaturze numerycznej. Sama pisząc w internecie, używam zwykłych krótkich kresek z lenistwa, ale serce mi się raduje, kiedy widzę dobrze poskładaną książkę, w której składacz nie żałuje miejsce na pełne pauzy ;) Tak że za pauzy masz plusa.

Noel Kreiss napisał: Nie, nie chcę epilogu pisać, bo by się skończyło na kolejnym niedokończonym opowiadaniu.

Może i racja. Zawsze to lepiej zostawić po sobie niedosyt niż przesyt ;) A ileż sobie można do tej historii dopowiedzieć, ho ho ho...

Noel Kreiss napisał: Wywiad? Nie wiem. Może z Kują? :P

A próbuj, próbuj. Ciekawe, czy uda Ci się przebić mój wywiad z październikowego numeru CosmoFF ;)

• Noel Kreiss
  • Wylogowany
  • MOG
  • MOG
  • Ludzie są źli, kupo!
Więcej
2013/11/06 22:35 #10052 przez Noel Kreiss
Noel Kreiss odpowiedział w temacie: Odp: Zack i Cloud: Herosi Olimpu
W LibreOffice pełna pauza jest robiona przez skrót Ctrl+0151. Szczerze mówiąc to nie wiedziałem czy dawać "—", czy też "–", ale chyba to pierwsze jest poprawne patrząc na Twoją reakcję.

A jeśli chodzi o fik Flight+Hope, to fakt: fabuły to tam nie przemyślałem całkiem, pisane ot tak, żeby się spełnić pisarsko.

A narracja pierwszoosobowa nie jest taka trudna, pozwala wczuć się w bohatera i ustosunkować wypowiedzi, ale powinno to przebiegać tylko na podstawie aktualnie posiadanych wiadomości bohatera, a nie jakbyś to pisała z perspektywy narratora trzecioosobowego wszechwiedzącego. No i według mnie za narrację pierwszoosobową powinno się zabierać wtedy, gdy masz zdecydowaną postać którą chcesz udawać i jest Ci z nią dobrze. Np. jakbyś pisała fika o Czwórce, a z Twoich relacji wynika, że nie lubisz Rosy, to nie piszesz z jej perspektywy, bo po prostu się nie wczujesz w jej rolę, ale jeśli załóżmy, że Kain Ci pasuje, to proszę bardzo, brama otwarta: pisz jako Kain.

Więcej
2013/11/06 23:09 #10053 przez shizonek
W sumie to ciekawa odmiana, może kiedyś spróbuję takiej narracji. Fakt, że to z jednej strony trochę ogranicza, ale z drugiej - umożliwia ciekawszą babraninę psychologiczną. Nie wyobrażam sobie jednak pisania dłuższego opowiadania w takiej formie, to by była męczarnia.
Wiesz, z tym lubieniem to masz rację. Łatwiej się pisze o bohaterze, którego lubisz/umiesz zrozumieć/masz jakieś cechy wspólne itp. Ale nie wszyscy tak mają. Są tacy, co pisują o znienawidzonych postaciach, tylko po to, by się na nich wyżyć. Szczerze mówiąc, w ogóle nie rozumiem czegoś takiego. Jak kogoś nie lubię, to staram się w ogóle takiej postaci nie tykać.

...hmm... w sumie, jakieś opowiadanko o Kainie byłoby fajne;P Widzę spory potencjał i fajnie zwichrowaną psyche. Obawiam się jednak, że wyszedłby mi z niego taki lajtowy Seifer. :|